Nákupní košík 0 položek - 0 Kč

Kontakt


Naše výhody


  • Výroba z akátu
  • Výroba na míru
  • Individuální přístup k zákazníkovi
  • Kvalitní zpracování materiálu
  • Zpracujeme od prvovýroby po hotový výrobek
  • Výroba a montáž teras
  • Výkup akátové kulatiny
15.12.2022

Návod na údržbu dřevěné terasy

Toužíte po příjemném posezení na terase u vašeho domu? Terasa je ideálním místem k odpočinku a načerpání nových sil. Je prostorem k rodinným oslavám či setkání s přáteli. Terasa u domu je přechodem z interiéru domu do zahrady. Je jakousi další místností, kde si můžete užít pohodlí domova a přitom být v přímém kontaktu s přírodou. Krytá terasa může mimo sezónu sloužit i jako odkládací prostor pro předměty, které nechcete vystavit nepřízni počasí.

Zásadní je výběr kvalitního dřeva

Pokud jste se rozhodli mít terasu ze dřeva, je třeba si uvědomit, že dřevo je přírodní materiál. A aby vám terasa co nejdéle vydržela, je alespoň minimální údržba nutná. Dřevo bude vystaveno venkovním klimatickým vlivům, jako je déšť, sluneční záření, vysoké teploty nebo naopak mráz. Mohou se v něm objevit trhliny nebo praskliny. Může dojít ke změně šíře a délky prken, případně ke změnám barvy. Nutno podotknout, že toto je u dřeva normální stav a je třeba s tím do určité míry počítat.

V případě, že zvolíte jako materiál pro výrobu terasy měkčí dřevo, bude vyžadovat častější ošetření a i jeho životnost bude kratší. Pro stavbu venkovních teras se více hodí tvrdé exotické dřevo. Exotické dřeviny jsou velmi odolné a vyznačují se dlouhou životností. Nevýhodou je jejich vyšší pořizovací cena.

Zajímavou variantou na stavbu dřevěné terasy je akátové dřevo. Pořizovací cena akátu není tak vysoká jako u exotických dřevin, ale životností a vlastnostmi se jim akát vyrovná. Vyniká tvrdostí, houževnatostí, pružností, odolností vůči škůdcům, vodě a povětrnostním vlivům. I bez ošetření může vydržet desítky let. Mimo jiné má akátové dřevo i dekorativní vzhled.

Čištění, údržba a renovace

To, jak dlouho vám bude terasa sloužit, nezáleží jen na výběru materiálu. Důležité je také vhodné konstrukční řešení, založení terasy a její následná údržba.

Čemu věnovat pozornost při údržbě terasy

Ošetření olejem

Celkově je životnost povrchových úprav ovlivněna několika faktory. U horizontálních, více namáhaných a exponovaných ploch je životnost nátěru menší a dochází zde k rychlejšímu zvětrávání než u ploch svislých, zastřešeným místům, či místům jinak chráněným. Pokud budete aplikovat nátěr na nové dřevo, je trvanlivost nátěru zpravidla nižší než u dřeva staršího. Do „čerstvého“ dřeva se olej hůře vsakuje. Z tohoto důvodu je u nových teras doporučováno aplikovat olejové nátěry po jednom měsíci od vystavení dřeva povětrnostním vlivům.

Péče o dřevěné terasy

Vyjma pravidelného čištění a natírání terasy je třeba dbát i na prevenci poškození.